penktadienis, sausio 16, 2009

Homeopatija - mokslas ar šamanizmas?

Homeopatiją 1796 metais sugalvojo Samuel Hahnemann. Kadangi tais laikais medicina buvo daugiau menas, o ne mokslas, ir kadangi apie ligų sukėlėjus - virusus ir bakterijas - tais laikais niekas nežinojo, Samuel'is nutarė paeksperimentuoti. Jam šovė į galvą, kad ligą galima gydyti medžiagomis, kurių vartojimas sukelia panašius simptomus į pačios ligos sukeliamus simptomus, jei tik tas nuodingas medžiagas vartosi mažais kiekiais. Kadangi bandymas gydyti ligas nuodais teigiamų rezultatų nedavė, Samuel'is nutarė, kad nuodų reikia duoti mažiau ir pradėjo mažinti jų kiekius vaiste. Ir mažino, mažino, mažino, mažino, mažino. Po to sumažino dar kelis kartus. Ir paskui dar šiek tiek. Galiausiai sumažino tiek, kad vaiste neliko nei vienos molekulės medžiagos, kuri turėjo būti laikoma veikliąja - skiesdavo pradinę medžiagą 10^-60 kartų! Be jokios abejonės jo pacientai, vietoj nuodų gaudami tiesiog visiškai švarų vandenį, pradėdavo jaustis gerokai geriau. Iš to Samuel'is padarė išvadą, kad toks gydymo metodas veikia. Tačiau čia dar ne viskas. Anot šio šamano iš gūdžios senovės, kuo daugiau praskiesti vaistai, tuo jie yra stipresni. Aišku nepaisant to, kad praskiesti daug daug daug, labai daug kartų daugiau dar po to, kai po paskutinio praskiedimo vandenyje veikliosios medžiagos nebeliko nei kvapo. Šią savo fantaziją jis bandė pagrįsti jo paties sufantazuota mistine vandens atmintimi.

Būtų nieko nuosabaus, jei ši senovės žmonių fantazija atsiradus medicinos mokslui, kuris kaip ir kiti mokslai, remiasi įrodymais ir faktais, būtų užmiršta. Tačiau nieko panašaus. Šiandien bet kurioje vaistinėje galime rasti homeopatinių preparatų, pagamintų remiantis lygiai tais pačiais senovės šamano sufantazuotais principais.

Galima būtų sakyti, kad visiškai nesvarbu, jog šiuolaikinis mokslas nesupranta kaip veikia homeopatiniai vaistai. Svarbiausia, kad jie veikia, ar ne? Visa bėda, kad jie neveikia, niekada neveikė ir net teoriškai veikti negali. Visi nepriklausomų tyrėjų daryti klinikiniai tyrimai, aišku kaip ir reikėjo tikėtis, parodė, kad homeopatinių vaistų poveikis yra identiškas placebo. Tai reiškia, kad dažnai visai nepigių homeopatinių vaistų vartotojams pasveikti lygiai tiek pat padėtų paprasčiausio švaraus vandens lašai, nes homeopatiniai vaistai iš principo tik švaraus vandens lašai ir yra (neskaitant pagalbinių neaktyvių medžiagų, tokių kaip konservantai, krakmolas, dažai, etc.).

James Randi, įkūręs organizaciją James Randi Education Foundation ir atstovaujantis tradicinį mokslą, yra pažadėjęs 1mln$ prizą tam, kas įrodys veikiant bet kokį paranormalų reiškinį, tame tarpe ir homeopatiją. Atkreipkite dėmesį, kad norint gauti prizą, nereikia paaiškinti kaip veikia tas paranormalus reiškinys, pakanka įrodyti kad jis veikia, t.y. egzistuoja. BBC televizijos mokslo poluliarinimo laida Horizon iššūkį priėmė. Kaip jiems sekėsi, galite pasižiūrėti patys:O čia galite pažiūrėti ką apie homeopatiją mano pats James Randi:Sveikatos, ir svarbiausia sveiko proto, visiems! :)

3 komentarai:

 1. Ačiū už straipsnį, jį galbūt panaudosime savo svetainėje Laisvamaniai.lt :)

  Būtų įdomu sulaukti ir kažko apie religiją, kai turėsi noro tam.

  AtsakytiPanaikinti
 2. Tiesa kad homeopatija - placebas.. Ir tai nėra gydymo būdas iš natūralių žolinių preparatų, kaip dauguma mano. Tačiau palinkėjimas: "sveikatos ir sveiko proto" ... Pagalvojau, kad tas protas - kartais gali mus sunaikinti :) Įrodytas yra placebo veiksmingumas..Procentaliai gana nemažas..virš 30% jei neklystu. Gydytojo autoritetas pacientui prideda dar papildomus 20% (velgi jei gerai pamenu).. Placebas pagrįstas įtikėjimu, savitaiga.. O jei busi protingas, logiškas, suvoksi kokia tavo liga baisi, nesugebėsi savo emocijų ir tikėjimo valdyt, plius žinosi, kad homeopatija - tai niekai.. Tai negalėsi net "nusipirkt" savitaigos, kuri daug būklių pagerina.. :) Kaikuriais atvejais reikia save apgaut... Medicinoje.. :)

  AtsakytiPanaikinti
 3. linkiu autoriui savu kailiu patirti "teisingos" medicinos galimybes

  AtsakytiPanaikinti