penktadienis, sausio 16, 2009

"Kubilinė" ekonomika

Šiandien pagrindinis politikų galvos skausmas yra biudžetas. Jų skaičiavimais šiandien trūksta 300 mln litų. Kubiliaus manymu problemą išspręsti galima dviem būdais:
Premjeras A. Kubilius sako, jog koalicijos pasitarime buvo svarstoma apie galimybes dar peržiūrėti valstybės valdymo išlaidas. Jo teigimu, šiuo metu biudžeto „skylė“ gali būti užkaišoma tik dviem būdais – valstybės išlaidų mažinimu bei papildomomis pajamomis.
Pradžia nebloga ir teikianti vilčių. Tačiau paskaičius toliau, deja, randame tik įprastus "kubilizmus":
Mes visi labai gerai suprantame, kad taupymas investicijų sąskaita reiškia darbo vietų mažinimą, todėl bendrą investicijų paketą stengsimės apsaugoti. Bet tai nereiškia, kad mes neperžiūrėsime kai kurių investicinių projektų ir galbūt juos peržiūrėję kai kurių atsisakytume vardan to, kad tie pinigai būtų skiriami racionalesniems investicijų projektams, pavyzdžiui, namų renovacijai“, - sakė ministras pirmininkas A. Kubilius.
Šį kartą nesiimsiu aiškinti, kodėl šiais metais biudžete truks gerokai daugiau nei politikų buhalterių suskaičiuotų 300 mln, nors realybėje ir truks tikrai gerokai daugiau. Noriu tik parodyti arba visišką premjero ekonomikos pagrindų neišmanymą, arba sąmoningą demagogiją.

Kubiliaus minčių eiga labai paprasta - jei sumažinsime biudžeto išlaidas, sumažės darbo vietų, kurias galima sukurti tas išlaidas darant. Keista, bet negi premjeras nesusimąstė kas atsitinka su darbo vietomis, kai yra padidinamos biudžeto pajamos, iš kurių tos biudžeto išlaidos ir daromos? Jei jau galima didinant biudžeto išlaidas sukurti darbo vietų, kodėl tada jų nepadidinti tiek, kad visi Lietuvos žmonės taptų valstybės tarnautojai ir gautų tiek, kiek gauna seimo narys? Jei viskas būtų taip paprasta, žmonijos skurdo problemos jau seniai būtų išspręstos visiems laikams.

Deja realybė yra kiek kitokia. Visos biudžeto pajamos yra gaunamos vienokiais ar kitokiais būdais jėga atimant turtą iš jį uždirbusių ar uždirbsiančių ateityje žmonių. Jei iš žmonių jų uždirbto turto niekas jėga neatiminėtų, jie galėtų jį panaudoti taip, kaip jiems patiems atrodo geriausia. Tai reiškia, kad būtų sukuriamos naujos darbo vietos, kuriose žmonės dirbtų tai, kas yra tikrai reikalinga žmonėms. Kai valdžia iš žmonių atima turtą mokesčiais, pirmiausia yra sunaikinamos darbo vietos, kuriose yra sukuriama tai, ko tikrai reikia žmonėms ir už ką žmonės yra pasiruošę sumokėti laisva valia. Kuo didesni mokesčiai, tuo daugiau realių, žmonėms realią naudą atnešančių darbo vietų, yra sunaikinama.

Ir kas svarbiausia, yra pažeidžiamos žmonių teisės, todėl žmonės, patirdami smurtą (ar grasinimą prieš juos panaudoti smurtą jei jie nepaklus), jaučia neteisingumą.

Tačiau net jei ir nekreipsime dėmesio į vykdomą neteisingumą, susiduriame ir su kitomis svetimų pinigų panaudojimo problemomis. Valdžia žmonių pinigų, iš jų pačių atimtų mokesčiais, niekada nepanaudos taip gerai, kaip kad juos panaudotų patys žmonės, dėl dviejų priežasčių:
 1. Valdžia, kaip beje ir niekas kitas, negali žinoti ko tikrai reikia kitiems žmonėms geriau už pačius žmones.
 2. Net jei kokiais nors antgamtiškais būdais valdžia ir galėtų sužinoti ko tikrai reikia žmonėms, dėl žmogiškosios prigimties niekada nepanaudotų tų pinigų taip efektyviai, kaip kad tą padarytų patys tuos pinigus uždirbę žmonės. Realiame pasaulyje su realiais žmonėmis sistema, kai žmonių grupė A naudoja žmonių grupės B pinigus žmonių grupės C labui (tai, kad grupės B ir C persidengia, esmės nekeičia) niekada nebus tokia efektyvi, kaip kad sistema, kurioje kiekvienas žmogus savo pinigus naudoja savo labui.
Premjerui, prieš imantis valdyti kitus žmones, reikėtų bent jau susipažinti su ekonomikos pagrindais. Turiu omeny realų pasaulį atspindinčios ekonomikos paremtos prakseologija, o ne socialistiniais sofizmais ir demagogija grįstos pseudoekonomikos, kurią jis propaguoja dabar.

1 komentaras:

 1. "Jei viskas būtų taip paprasta, žmonijos skurdo problemos jau seniai būtų išspręstos visiems laikams."

  Kone kas ketvirtas Lietuvos dirbantysis atlyginimą gauna iš valstybės
  http://www.delfi.lt/news/daily/lithuania/article.php?id=19820136

  Dar pridėk visus pensininkus, pašalpų gavėjus, įmones, kurios gauna lengvatas ir tt. Jeigu norėsim panaikinti jų pragyvenimo šaltinį - jie priešinsis. Valstybė turi daug grupių, kurios išgyvena dalinai, arba vien tik iš jos privogtų pinigų. Kitaip sakant, tai kietas riešutas...

  AtsakytiPanaikinti