ketvirtadienis, sausio 29, 2009

Šemetos buhalterija

Valdžia ir toliau demonstruoja pseudoekonomikos šou. Mūsų finansų ministras teigia, kad pavasarį valdžiai gali tekti imtis papildomų priemonių, kad stabilizuoti biudžetą, nes anot jo:
mūsų makroekonominės prognozės, kai jas paskelbėme, buvo vienos konservatyviausių tarp visų, bet, be abejo, situacija keičiasi labai greitai.
Todėl jo manymu:

mums jau pavasarį gali tekti imtis papildomų priemonių dėl valstybės finansų. Mokestinėje dalyje mes praktiškai nebeturime papildomų rezervų, kiti rezervai gali būti susiję su išlaidų mažinimu.

Anot jo, „atsakingų žmonių“ jau yra paprašyta parengti siūlymus, kaip valstybinių institucijų išlaidas sumažinti dar 10 proc.
Taip pat:

Finansų ministras dar kartą pakartojo, kad bus skirtos ir papildomos lėšos ūkio sričiai, siekiant gaivinti verslą.
Šie Šemetos teiginiai sudėlioti nuosekliai sako štai ką:
  1. Sumažėjus biudžeto pajamoms pirmiausia reikia padidinti mokesčius tiek, kiek leidžia jo (sveikas?) protas, ir jei mokesčių padidinimas laukto rezultato neduoda, tik tada mažinti biudžeto išlaidas.
  2. Šiuo metu biudžeto išlaidos jau yra kažkiek sumažintos.
  3. Norint padėti verslui, pirmiausia reikia padidinti biudžeto pajamas, t.y. padidinti mokesčius (jei lietuviškai - atimti daugiau pinigų iš verslo jėga), o tada dalį tų iš verslo atimtų pinigų skirti prieš tai mokesčiais užspausto verslo gaivinimui.
Žiūrim ką realybėje turim:
  1. Mokesčių didinimas sumažėjus biudžeto pajamoms neteisingas netgi pagal pačių mokesčių šalininkų logiką: jei jau manyti, kad mokesčių dydis duotu momentu yra teisingas, norint išlaikyti teisingą balansą tarp privataus ir valdiško sektoriaus (kad ir kaip absurdiškai tai beskambėtų), sumažėjus biudžeto pajamoms reiktų tiesiog sumažinti biudžeto išlaidas lygiai tokiu pačiu %, kokiu ir sumažėjo biudžeto pajamos, nes pakėlus mokesčius privatus sektorius bus priverstas mokėti už krizę dvigubai. Be to pakėlus mokesčius visiškai nereiškia, kad biudžeto pajamos padidės proporcingai, ką šiandien ir matome ir ką pripažįsta pats Šemeta - verslai keliasi į šalis, kuriose mokesčiai mažesni (kad ir į tą pačią Latviją ar Estiją), dalis pereina į pogrindį, kita dalis (ypač smulkių verslininkų) verslą nutraukia apskritai ir registruojasi darbo biržoje pašalpų bei bando ieškotis samdomo darbo.
  2. Nepaisant valdžios su Kubiliumi ir Šemeta priešaky įžūlaus melo apie diržų veržimąsi bei taupymą, 2009 metų biudžetas patvirtintas 400 mln litų didesnis nei 2008 metų biudžetas.
  3. Dar klausimas kas sudavė didesnį smūgį verslui, ypač smulkiam, - pasaulinė krizė, ar praktiškai per naktį kelis kartus padidinti mokesčiai. Pareiškimas apie verslo gaivinimo programas šiame kontekste atrodo apgailėtinai.

1 komentaras:

  1. Lietuvoje turbūt jau neįmanoma balsuoti ne už socialistus. Galima nebent išvis nebalsuoti.

    AtsakytiPanaikinti