penktadienis, vasario 27, 2009

Būsimos prezidentės išmintis

Mūsų būsima prezidentė supratimu apie ekonomiką nedaug nusileidžia premjerui ir finansų ministrui. Panašu, kad turėsime kompaniją neblogą:
Darius, info@gerasmeistrelis.lt
Sveiki, visada laikiau Jus ekonomikoje suprantančia, bet po Jūsų pasisakymų del mokesčių didinimo pradėjau tuom abejoti... Negi Jūs manote, kad Lietuvos verslui atsigauti krizės metu padės smarkiai padidėję mokesčiai? Ar Jūs nemanote, kad Lietuvos valdyme reikia perpus mažinti biurokratizmą, tuo sutaupant milžiniškas lėšas jo išlaikymui?
Kalbėdama apie Vyriausybės finansinio stabilizavimo priemones paminėjau, kad jų gali neužtekti, nes ekonominė padėtis keičiasi greitai ir kol kas neigiama kryptimi. Rekomendavau pirmiausiai taupyti valdymo išlaidų sąskaita bei peržiūrėti investicinę programą. Padidintas PVM nuosmukio laikotarpiu tiesioginės įtakos verslui neturi, nes kainos dėl smunkančio vartojimo ir taip mažėja. O padidėję "Sodros" ir sveikatos draudimo mokesčiia apsunkina verslo išlikimą. Todėl Vyriausybės pasiūlymus papildomai apmokestinti smulkųjų ir vidutinį verslą vertinau ir vertinu neigiamai.
Jei jau taip, tai kodėl PVM nesusieti su kainomis? Dėl sumažėjusios paklausos norėdami likviduoti likučius verslininkai sumažina kainas, o valdžia tuo tarpu lygiai tokiu pačiu dydžiu padidina PVM. Ir biudžete daugiau pinigų, ir jokio poveikio verslui.

Ir dar vienas geras:

Egidija
Jeigu taptumete prezidente, kokiai monetarinei politikai ketinate pritarti - tai, kuri vis dar itakos ekonomikos augimo stabdyma ar tai, kuri pradetu skatinti atsigavima. Siandien totalus sastingis visoje rinkoje, sustojus vartojimui, itakojami vis ukio sektoriai. Ar nemanote, kad reiketu nuleisti kartele skolinimuisi ir palukanu sumazinimui?
Grynosios teorinės monetarinės politikos laikai praėjo, naujų vadovėlių dar nėra. Taigi, teks taikyti įvairiausias modelių kombinacijas priklausomai nuo konkrečios padėties konkrečioje šalyje. Bene kiekviena vyriausybė dabar eksperimentuoja, nes situacija unikali, istorinės patirties niekas neturi.
Austrų mokyklos ekonomistai prieš beveik 100 metų išaiškino kaip veikia boom-bust ciklai, vykstantys dėl centrinių bankų vykdomos pinigų ekspansijos, ir kaip su jais kovoti. Lygiai taip pat išaiškino kaip kovoti ir su kitokiom intervencionistinės politikos pasekmėm, nuo kurių visi paprasti žmonės šiandien kenčia. Šiandien kaip tik ir turim chrestomatinį pasaulinio boom-bust ciklo pavyzdį, kuris visomis priemonėmis gilinamas tolesne valdžių intervencija.

Na, bet labai ant jos negali pykt, Leningrade apie šią ekonomikos mokyklą garantuotai nieko nemokė, o dirbant valdžiai domėtis kolegų ignoruojamom teorijom, o tuo labiau apie jas kalbėti, kaip ir nelabai išeina.

1 komentaras:

  1. Mintis, kad grynosios monetarinės politikos laikai praėjo, man visai patinka.

    AtsakytiPanaikinti