ketvirtadienis, liepos 30, 2009

Ir valdžia kartais pasako tiesą

Sumažėjus NT agentūrų pajamoms, jos su valdžios pagalba užsimojo apriboti konkurenciją ir panašu, kad tai padaryti joms pavyks. Tame nebūtų nieko nuostabaus, tačiau jas atstovaujantis parlamentaras P. Saudargas turbūt pats nesuprasdamas ką kalba pasakė visišką tiesą:
Man atrodo, kad kiekvienoje srityje įvedus reglamentavimą, žmonių, užsiimančių ta veikla, skaičius mažėja. Jeigu mes neturėtume jokių verslą reglamentuojančių įstatymų, tai natūriniai mainai būtų turbūt už kiekvieno kampo, bet klausimas, ar valstybei būtų nuo to geriau.
Akivaizdu, kad P. Saudargas valstybe vadina valdininkus, kas yra visiška tiesa. Valstybė - tai valdžia, kuriai nuosavybės teise priklauso valstybės teritorijoje gyvenantys paprasti žmonės.

Jis pats aiškiai išaiškino, kad jei nebūtų jokių verslą reglamentuojančių įstatymų, paprastiems žmonėms gyventi būtų nepalyginamai geriau, nes kiekvienas galėtų užsiimti bet kokia veikla, kuri nepažeidžia žmonių teisių, ir už kurią kas nors sutiktų laisva valia sumokėti.

Taip pat daugumai (net ir šiam parlamentarui) turėtų būti akivaizdu, kad jei nebūtų jokių verslą reguliuojančių įstatymų, tačiau būtų tokie patys mokesčiai kokie yra ir dabar, į biudžetą pinigų būtų surenkama nepalyginamai daugiau. Tačiau nuo to valstybei, t.y. valdininkams, nebūtinai būtų geriau. Valdininkams tuo geriau, kuo reguliavimų yra daugiau, nes kuo daugiau reguliavimų, tuo daugiau galimybių kyšio pavidalu asmeniškai gauti pinigų iš tų, kuriuos tie reguliavimai liečia.

Todėl valdžios ir didelio verslo santykiai dažniausiai būna win-win - dideli gerai įsitvirtinę rinkoje ir užmigę ant laurų verslai iš valdžios gauna apsaugą nuo naujų veržlių konkurentų, valdininkai gauna papildomų galimybių paplėšikauti, o už visa tai, kaip ir visada, sumoka dauguma paprastų žmonių.

1 komentaras:

 1. Labai geras pastebėjimas.
  Bet valdžios žmonės net nenutuokia, kad tiesą sako, ir jiems nėra akivaizdžios net akis badančios tiesos. Tada jie kalbėtų visai kitaip, ir kitose vietose.
  Dabar galima ir taip pasakyti:
  - Atleisk jiems Viešpatie, nes jie nežino, ką daro.
  Ar panašiai.

  AtsakytiPanaikinti