antradienis, gruodžio 15, 2009

Monetarizmo burtai

Beskaitydamas vieną monetaristų blogą eilinį kartą supratau, kad nuo Keynes'o paklydimų operuojant aggregate rodikliais šiuolaikiniai monetaristai toli nenuėjo. Tiksliau tie monetaristai, kurie nuėjo iš esmės toliau nei kad buvo nuėjęs Keynes'as, nebesivadina monetaristais :)

Visų pirma, kadangi pinigų kiekis gali būti padidintas tik kažkam gaunant pinigų pirmiausia, ir atvirkščiai, sumažintas tik paimant iš kažko pinigų pirmiausia, be to tiek pinigų kiekio didinimas, tiek mažinimas, yra tęstiniai procesai, rinkos iškraipymai su visom iš to išplaukiančiom pasekmėm bus nepaisant tokių veiksmų skaidrumo.

Antra - konkretiems žmonėms neįdomus sintetinis aggregate rodiklis pavadinimu "bendras kainų lygis", suskaičiuotas pagal CK skaičiuotojų metodikas. Jiems įdomios tik tų prekių ir paslaugų kainos, kurias jie asmeniškai perka ir parduoda. Todėl net jei ir įmanoma sugalvoti ar net įvykdyti CB intervenciją į pinigų rinkas taip, kad mistinis rodiklis pavadinimu "bendras kainų lygis" liktų nepasikeitęs, dėl tokių operacijų beveik garantuotai vienų prekių ir paslaugų kainos didės, o kitų mažės, kas turės realų poveikį realiems žmonėms, taip pat turės realų poveikį ribotų resursų (investicijų) pasiskirstymui po skirtingas ekonomikos šakas.

Grįžtant prie konkretaus pavyzdžio iš nematomos rankos blogo:
Kas atsitiks, jei centrinis bankas atspausdins dvigubai daugiau pinigų, negu yra apyvartoje? Tikriausiai kainos pakils dvigubai? O gal prasidės laikinas bumas tose ekonomikos srityse, kurias pinigai pasieks pirmiausia? Vienareikšmiškai į šį klausimą galima atsakyti tik žinant, kokių veiksmų žmonės tikisi iš centrinio banko ateityje. Sakykime, kad visi yra įsitikinę, kad po metų centrinis bankas vėl dvigubai sumažins pinigų kiekį. Tuomet, jei po pusės metų kainos padvigubės, atsiras naujas verslo planas: investuoti į pinigus, kurių vertė po pusės metų padvigubės. Apsukresni verslininkai tokį planą sukurs ir ims vykdyti ne po pusės metų, o iš karto, vos tik kainos ims kilti. Dėl to greičiausiai tiesiog dvigubai išaugs pinigų paklausa, o kainos ženkliai nepasikeis.

Šiuo atveju klausimai yra 2 - kur CB atspausdintus pinigus padės ir per kiek laiko tai padarys?

Tarkim centriniai bankai sugalvoja per ateinančius 6 mėnesius pinigų kiekį padidinti 2x už naujus pinigus pirkdami druską kiekvieną mėnesį po lygiai, o paskui per 6 mėnesius sumažinti pinigų kiekį 2x druską parduodami kiekvieną mėnesį po lygiai, ir apie tokius savo veiksmus jie paskelbia viešai iš anksto.

Tokiu atveju iškart po CB plano paskelbimo druska pabrangs, tačiau kadangi pinigų kiekis dar padidėjęs nebus, kažkokios kitos prekės atpigs. Maždaug po 6 mėnesių (o gal ir greičiau) pradės vykti analogiški procesai, tik į kitą pusę.

Vieninteliu atveju druskos kainos galėtų kurį laiką nesikeisti (kol rinkos dalyviai supras, kad juos išdūrinėja), jei CB galėtų pirkti ir parduoti druską niekam nežinant apie tai ką jie daro, ir tuo pačiu CB paskelbus, kad jie atlikinės lygiai priešingus veiksmus - kad pirmiausia druską pardavinės (darant prielaidą, kad jos buvo užsipirkę anksčiau), o paskui pirks. Tačiau net tuo trumpu laikotarpiu poveikis realiems žmonėms bus - tie, kurie bus pardavę druską tikėdamiesi jos pigimo ar nusipirkę tikėdamiesi brangimo, bus apgauti.

Komentarų nėra:

Rašyti komentarą