antradienis, liepos 27, 2010

Dienos citata: Apie ekspertus

Beware of anyone who tells you a topic is above you or better left to experts. Many people are twice as smart as they think they are but they've been intimidated into believing some topics are above them. You can understand almost anything if it is explained well.
- Richard J. Maybury

6 komentarai:

 1. Gera citata, tačiau sutinku su ja tik su išlygom: be "arbitražinių", egzistuoja ir "griežtai faktinės" sritys, kurias žmogus arba išmano arba ne.

  Pvz. citata gerai tiktų ekonomistams (finansiniams patarėjams) - nes jie pretenduoja moką nuspėti tai, kas nenuspėjama, politikams - nes jie apskritai nepasižymi jokia specialia kvalifikacija ir iš esmės tik apeliuoja į savo "rinktinį" statusą ar net šeimos gydytojams (jei jų teirautumemės sveikos apie sveiką gyvenimo būdą) - nes jų specializacija baigiasi vaistų naudojimu simptomams šalinti vs. rūpinimusi profilaktika ar jos išmanymu, etc.

  Kita vertus, jei kalbėsim apie sveiką mitybą (paremtą griežtais moksliniais tyrimais) ar apie kompiuterių apsaugą nuo įsilaužėlių, etc. - nors dauguma žmonių gali laikyti save šias sritis pakankamai gerai išmanančiais (ir net mėgti dėl to pasiginčyti), jie yra šių sričių diletantai (nebent patys būtų "ekspertais")

  Dar ryškesnis pavyzdys būtų profesionalūs lošėjai (beveik kiekvienas turi savo nuomonę apie tai; tačiau kai tipiškas žmogelis "supranta", kad azartiniai lošimai yra blogai, juos lošdamas tik prasiloši, etc. - profesionalas, tuo tarpu, iš to užsidirba duonai)

  AtsakytiPanaikinti
 2. Mano supratimu citata ne apie tai, kad kiekvienas gali tapti visų sričių ekspertu, ir ne apie tai, kad gerą reputaciją turinčiais nesuinteresuotais ekspertais pasitikėti yra neracionalu, bet apie tai, kad sakymas "tai ką sakau (ar sako "ekspertai") yra tiesa, nes tu per kvailas suprasti kaip prieita tokios išvados" (beveik) visada yra elementarus bullyinimas bandant paslėpti nepatogią tiesą su tikslu gauti tai, kas nepriklauso.

  AtsakytiPanaikinti
 3. Gal tu ir teisus, tačiau bandau skaityti kas parašyta, o iš "You can understand almost anything if it is explained well." beveik ir seka "kad kiekvienas gali tapti visų sričių ekspertu". Ar aš kažką praleidau?

  AtsakytiPanaikinti
 4. "You can understand almost anything if it is explained well." mano supratimu reiškia, kad jei tik kas nors normaliai paaiškintų, dauguma žmonių galėtų suprasti kaip yra prieita bet kurios konkrečios išvados, kuri šiuo metu laikoma teisinga.

  "kiekvienas gali tapti visų sričių ekspertu" mano supratimu reiškia, kad kiekvienas žmogus vienu metu gali žinoti apie visas sritis viską, kas yra šiuo metu apie jas žinoma.

  "kiekvienas gali tapti bet kurios srities ekspertu" būtų jau arčiau pirmojo teiginio, tačiau tai nėra tiesioginė pirmojo teiginio tąsa, kadangi norint tapti kokios nors srities ekspertu reikia daug daugiau laiko nei norint suprasti kaip yra prieita prie vienos konkrečios išvados, o norint tapti visų sričių ekspertu reikia daug daugiau laiko (ir greičiausiai reikia tiek, kiek žmonės negyvena) nei norint tapti vienos srities ekspertu. Taigi manyti, kad suprasti kaip prieita prie konkrečios išvados gali beveik kiekvienas, yra daug daugiau pagrindo nei manyti, kad kiekvienas gali tapti visų sričių ekspertu :)

  AtsakytiPanaikinti
 5. Kad iš pirmo neseka antras, suprantama, sutinku - jei ieškosim griežtąja prasme (nes kaip ir rašai, pirmas yra silpnesnė sąlyga, nei antras).

  Tačiau tavo asmeninė patirtis ką sako: juk net elementarios logikos dėsnių dažnai nesugebam išaiškinti daugumai žmonių; įsivaizduok tau reiktų paaiškinti kažkam (ne per daug mokančiam logiškai mąstyti) Pitagoro teoremos įrodymą, vidaus degimo variklio veikimo principą, tą pačią tikimybių teoriją?

  Trumpai, citata, galiu sutikti, teisinga, jei žmogus pajėgus logiškai mąstyti - tada dar turėčiau sutikti, jog "beveik visi" ar "didžioji dauguma" SUGEBA - kas sunku būtų :)

  P.S. žinai kodėl apskritai pirmą response parašiau - nes gyvenime esu sutikęs kibirus ir kibirus žmonių, kuriems nieko neišaiškinsi, kiek besistengtum (o, primetu, moku aiškinti visai neblogai); tad viena vertus, suprantu išsakytą sentimentą (kai kažkas, nežinodamas kaip pagrįsti savo teiginį, griebiasi "eksperto paramos ar statuso"), kita vertus - jaučiu teisingas ir jam priešingas - "kai kuriems žmonėms, kiek beaiškinsi, vistiek nieko neįrodysi.

  AtsakytiPanaikinti
 6. Man atrodo su Pitagoro teoremos ar vidaus degimo principo išaiškinimu daugumai žmonių būtų kur kas mažiau keblumų nei su temomis, apie kurias mes diskutuojame, kadangi dauguma žmonių neturi emocinių traumų, susijusių su šiais klausimais.

  Tai kaip ir būtų galima pataisyti aptarinėjamą citatą, kad dauguma žmonių yra pajėgūs suprasti praktiškai viską jei tik gerai paaiškinama, nebent jie turi emocinių traumų, susijusių su ta tema.

  AtsakytiPanaikinti