sekmadienis, rugpjūčio 15, 2010

Tiesa

Tiesa yra teiginio (ar įsitikinimo) savybė. Teiginys (ar įsitikinimas), kuriuo teigiama tai, kas pasaulyje iš tikrųjų yra, vadinamas tiesa.

Tiesa randama žmogaus turimomis juslėmis surenkant faktus, ir remiantis jais pasinaudojus logika suformuluojant teisingai pasaulį apibūdinančius teiginius (įsitikinimus).

Patikrinti jau suformuluotų teiginių (įsitikinimų) teisingumą galima tiesiogiai - turimomis juslėmis lyginant jį su pasauliu, arba / ir netiesiogiai - naudojant logiką palyginus jį su kitais teiginiais (įsitikinimais), kurie yra tiesa.

4 komentarai:

 1. Sveikas, palyginau tavo šį straipsnelį ir tavo blog'o profilį:
  Šiame blog'e stengiuosi nerašyti savo nuomonės (ir kam gi ji gali būti įdomi?), bet rasti tiesą. Jei mano tiesos ieškojimuose randate klaidų - komentaruose jas būtinai pataisykite. Ačiū :)
  Profilyje yra pavartoti svarbūs žodeliai "tiesa" ir "nuomonė".
  Straipsnelyje yra toks teiginys:
  Teiginys (ar įsitikinimas), kuriuo teigiama tai, kas pasaulyje iš tikrųjų yra, vadinamas tiesa.
  Man atrodo, kad tai yra būtent jūsų asmeninė nuomonė apie tai, kas yra tiesa. ;)
  Jei tai nebūtų jūsų nuomonė, tai tikėtina, kad jūs būtumėte paminėjęs šaltinius, kurie nurodytų kieno tai yra nuomonė.
  Tikiuosi, kad mano šiuos pamąstymus priimsite kaip tiesą( nes aš taip teigiau, aš tikiu, kad tai ką aš ką tik pasakiau nėra klaidinga.
  Tikiuosi, kad tai priimsite bent jau kaip "mano tiesą", nepretenduojant į absoliutų teisingumą(jei apskritai toks egzistuoja). ;)
  Aš menkai teprisiliečiau prie "tiesos" ar "teisingumo" problemos, gal bus proga tai su malonumu padaryti, jei žinoma bus noro iš jūsų pusės. ;)
  Bet pirma norėčiau išgirsti jūsų nuomonę(ar pamąstymus) apie jau mano išsakytas mintis. :)

  AtsakytiPanaikinti
 2. Labas :)

  "Tiesa" yra konceptas, kuris kaip kad ir bet koks kitas konceptas žmonių yra naudojamas daiktams (pvz. stalas) ir abstraktiems dalykams (pvz. matematika) apibrėžti. Konceptų teisingumo įrodinėjimas yra neformalios logikos (informal logic) sritis, o neformalioje logikoje, skirtingai nuo formalios, teiginiai ne visada gali būti įrodomi 100% (true or false), tačiau tai nereiškia, kad nėra skirtumo tarp tiesos ir netiesos ar tarp tiesos ir asmeninės nuomonės (teiginio be įrodymų).

  Koncepto apibrėžimas gali būti vadinamas teisingu, jei jį supranta ir su juo sutinka dauguma tą konceptą naudojančių žmonių, o tą galima patikrinti mano aprašytu tiesos ieškojimo metodu, aišku jei tik atsiranda reikalas tą padaryti (pvz. kas antrą kartą paprašius atsisėsti prie stalo žmonės atsisėstų prie palangės :) ).

  Jei pasirodo, kad skirtingi žmonės tą patį konceptą naudoja skirtingiems (ar net priešingiems) dalykams apibūdinti, tai tas konceptas yra nenaudingas.

  AtsakytiPanaikinti
 3. Manau, kad kai kurių tiesų negalima įrodyti - nei tiesa, nei klaida. O dar kitų teisumas priklauso nuo aplinkybių.

  Pvz., oras yra gražus. Esmė subjektyvume, kam patinka saulė, o kam lietus.

  Todėl mano manymu tiesa visada yra reliatyvi.

  Be to, sudėtingiausia patikrinti tuos teiginių faktus, kurie yra svarbiausi, nes tai dažnai yra per daug sudėtinga ir komplikuota :(

  Norėčiau pamatyti utopinį pasaulį, kuriam tiesa visada yra tiesa... :)

  AtsakytiPanaikinti
 4. Pirmiausia įrodyti galima tik tuos teiginius, kurie turi tiesos vertę (truth value) ir nulinę hipotezę (null hypothesis).

  Teiginys "oras yra gražus" neturi tiesos vertės, kadangi gražu ar ne yra subjektyvu.

  Teiginys "mes visi gyvename matricoje, tačiau neturime jokių būdų kaip prisiliesti prie realybės už matricos" neturi nulinės hipotezės, t.y. neįmanoma patikrinti šio teiginio teisingumo, todėl tiesos prasme jis yra bevertis.

  Teiginiai "lauke yra ~20C temperatūra" arba "žudyti yra amoralu" turi ir tiesos vertę, ir galima patikrinti jų teisingumą, todėl galima objektyviai pasakyti ar jie teisingi ar ne.

  Vienus teiginius įrodyti sunkiau nei kitus, tačiau tai nereiškia, kad tiesa tais klausimais yra subjektyvi. Taip pat kai kuriuose moksluose (pvz. biologijoje ar etikoje) yra pilkų zonų, tačiau tai nereiškia, visais atvejais nėra skirtumo tarp tiesos ir netiesos (pvz. negalima vienareikšmiškai pasakyti kokio sūrumo vanduo yra geriamas, o kokio jau nebe, tačiau tai nereiškia, kad teiginys "jūros vanduo žmonėms yra tinkamas gerti" yra teisingas ar kad tiesa šiuo klausimu yra subjektyvi).

  Šiaip rekomenduoju pažiūrėti labai gerą seriją pamokėlių apie mąstymą ir kaip tiesos konceptas yra naudojamas mąstymo procese, turėtų būti įdomu ir naudinga :)

  AtsakytiPanaikinti