penktadienis, liepos 22, 2011

Vaikai ir universali etika

Nuostabu matyti kaip vaikai natūraliai ir lengvai suvokia, kad moralinės taisyklės (kas yra blogai ir kas gerai) yra universalios, t.y. kad jei elgtis vienaip yra gerai / blogai vienam žmogui, tai elgtis taip pat turėtų būti gerai / blogai visiems žmonėms. Ir kad atlikti veiksmus ir turėti interesus gali tik žmonės, o ne abstraktūs konceptai "valdžia", "visuomenė", etc. Pabandysiu perpasakoti pokalbį, kuris įvyko vakar su mano nei 4 metų neturinčiu sūnum važiuojant automobiliu.

Važiavome įsijungę navigaciją, kuri rodė, kad mes artėjame prie stacionaraus greičio matuoklio. Pokalbis vyko maždaug taip:

Vaikas (V): Tete, kas tas juodas burbuliukas ant ekrano?
Aš (A): Automobilių greičio matuoklis.
V: O kam jis tą greitį matuoja?
A: Kad nustatytų kurie automobiliai važiuoja per greitai.
V: O kas būna jei važiuoji per greitai?
A: Tada greičio matuoklis išmatuoja tavo greitį, nufotografuoja ir reikia sumokėti baudą.
V: O kas sugalvojo, kiek yra per greitai?
A: Žmonės, kurie sugalvojo pastatyti greičio matuoklius.
V: [Po pauzės] O kokiem žmonėm reikia sumokėti baudas už važiavimą per greitai?
A: [Susimąsčiau] Tiem patiem žmonėm, kurie sugalvojo pastatyti greičio matuoklius.
V: [Po gerokos pauzės] Tete, tai ir mes galim pasistatyti savo greičio matuoklius, sugalvoti kiek važiuoti yra per greitai ir rinkti baudas iš per greitai važiuojančių žmonių?
A: Ne, mes negalime.
V: Kodėl tie žmonės gali, o mes negalime?
A: [Stipriai susimąsčiau] Todėl, kad tie žmonės, kurie renka baudas, yra už mus stipresni. Pameni, kad kartais būna kieme vaikai, kurie ima ne savo žaislus tik todėl, kad jie stipresni už kitus vaikus, tačiau neleidžia silpnesniems imti jų žaislų?
V: Pamenu. Tokie vaikai visiems nepatinka.

Baisu ir pagalvoti kiek žmonėms (ypač kol jie maži) reikia iškęsti kaltinimų, melo, manipuliacijų, indoktrinacijos, šantažo, teroro, grasinimų bei kitokio subtilaus ir atviro psichologinio bei fizinio smurto, kol jų gebėjimas racionaliai vertinti žmonių elgesį yra sunaikinimas ir jie ne tik, kad nustoja matyti blogį, bet jį teisina ir laiko gėriu, gina abuserius ir bullyina sakančius tiesą.

6 komentarai:

 1. Toks pokalbis jau ne pirmas :) Sėdamės į mikroautobusą, vaikas klausia: "Mama, o kam mums bilietukas? Juk mes jau sumokėjom, dėdė mus vežą". Suprask, ko dar reikia, kam dar kažkoks popieriukas? Sakau, tam, kad kai kurie žmonės matytų, kiek dėdė užsidirba, ir kiek iš jo reikia paimti mokesčių. Tada paaiškinau, kad kai užsidirbi ką nors, turi susimokėti kitiems žmonėms mokesčius. Sako: "Tai ir mes rinkime mokesčius, tegu mums visi duoda".

  AtsakytiPanaikinti
 2. as visai neseniai buvau panasioj situacijoj, kai negaledama nupirkti vaiko norimo daikto, bandziau savo septynmetei dukrai paaiskint, kad kolkas tam neturime pinigu."nebeda, mamyte." pasake ji, "reikia tik nueiti i bankomata, jis visada mums duoda pinigu", bandziau vaikui paaiskinti, kad pirma mama turi tuos pinigus uzdirbti, kad "gerasis" bankomatas mums ju nepagailetu...vaikas tepasake "as labai noreciau, kad bankomatas mums duotu tiek pinigu, kieks mums reikia ir , kad tau netektu taip sunkiai dirbti, kad ju gautume...mes neisimsime juk ju visu, juk mums reikia tiek nedaug, tiesa, mamyte??"....

  AtsakytiPanaikinti
 3. pokalbis su dukra:
  D:Mama, ar sunku buti mama?
  A:Kartais tikrai nelengva, mažute.
  D:O kas sunkiau, auginti viena vaiką ar du?
  A:Sudetingas klausmas, mažute, as turiu jus dvi ir nei vienos nenorėčiau ir negalečiau atsisakyti, o kodėl tau iškilo toks klausimas?
  D:Na, aš čia žaidžiu, lėlė- mano vaikas, o dabar galvoju ką daryti su meškinu, palikti jį žaislu ar padaryti antruoju savo vaiku....

  AtsakytiPanaikinti
 4. Kilo klausimas, ar žemės savininkai negali nuosavame sklype pasistatyti savų kelio ženklų, nustatyti greičio apribojimus arba įsirengti greičio matuoklius ir rinkti baudas? Jeigu gali, tuomet į vaiko klausimą „ar mes negalime?“ reikėtų atsakyti „mums priklausančioje žemėje galime, tačiau kelias, kuriuo važiuojame, priklauso valstybei, kuri ir nustato taisykles“. Žinoma, tuomet būtų prieita prie klausimo, kokiu pagrindu valstybei gali priklausyti ta žemė, kurioje yra kelias, bet čia jau atskira tema :-)

  AtsakytiPanaikinti
 5. Linai, be abejo kelio savininkai gali savo kelyje statyti ženklus ir riboti leistiną greitį. Tačiau nematau jokio pagrindo vaikui sakyti, kad kelias ir žemė po juo priklauso žmonėms, pasivadinusiems "valstybe". Kodėl priklauso? Nes žmonės, pasivadinę "valstybe", taip teigia?

  AtsakytiPanaikinti
 6. Esminė klaida padaryta vaikui aiškinant:
  "V: [Po pauzės] O kokiem žmonėm reikia sumokėti baudas už važiavimą per greitai?
  A: [Susimąsčiau] Tiem patiem žmonėm, kurie sugalvojo pastatyti greičio matuoklius."

  Bauda mokama ne žmonėms, kurie matuoklius pastatė. Važiuoti per greitai, tai tas pats, kas vaikui, pvz. flomiku sienas terlioti, ar eiti už tvoros, kur negalima, ar dar ką nors daryti, už ką vaikas gali būti, pvz., pastatytas į kampą. O kadangi suaugusieji važiuoja nesaugiai (ir dar vaikus taip pat nesaugiai veža), tai už greičio viršijimą reikia mokėti baudą, arba ir suaugęs gali būti "pastatytas į kampa", t.y. gauti arešto parų...

  AtsakytiPanaikinti